Maciej Karpiński

Start / wykładowcy / Maciej Karpiński

Maciej Karpiński

Scenarzysta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki i teatralny, tłumacz, pedagog. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej, przewodniczący Koła Scenarzystów przy SFP. Jego bogaty dorobek obejmuje współpracę z najwybitniejszymi polskimi reżyserami,  m. in. z Januszem Zaorskim („Pokój z widokiem na morze”, 1977), Agnieszką Holland („Kobieta samotna”, 1981), Andrzejem Wajdą („Pierścionek z orłem w koronie” 1992; „Nastazja”, 1994), Feliksem Falkiem („Koniec gry”, 1991; „Daleko od siebie”, 1995), a w ostatnich latach – z Janem Kidawą – Błońskim („Różyczka, 2010; „W ukryciu”, 2013).

Absolwent historii sztuki na UW (1974). Debiutował w 1969 tekstami satyrycznymi pisanymi dla Teatru STS. W latach 80. pracował jako wykładowca uniwersytecki w Stanach Zjednoczonych. W 1989 objął funkcję kierownika literackiego Studia Filmowego „Perspektywa”. W 1991 rozpoczął działalność pedagogiczną w  Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi. Założyciel i prezes Gildii Polskich Scenarzystów Filmowych. Wieloletni (do roku 2005) dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W latach 2005-10 sprawował funkcję pełnomocnika Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej d/s międzynarodowych. Od 2015 jest członkiem zarządu Europejskiej Federacji Scenarzystów (FSE).
Nominowany do Orła w kategorii: Najlepszy scenariusz za „Córy szczęścia” (1999) w reżyserii Márty Mészáros. Laureat licznych nagród, m. in. nagrody im. E. Csato dla młodych krytyków przyznawanej przez Klub Krytyki Teatralnej SDP, nagrody Klubu Krytyki Teatralnej SDP, odznaki „Zasłużony Działacz Kultury”, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrody za Całokształt Twórczości Scenopisarskiej na Festiwalu „Interscenario” we Wrocławiu.

Filmografia

Poznaj filmografię wykładowcy na:

zajęcia

Maciej Karpiński prowadzi zajęcia na kierunkach:

Ucz się w AMA!

Zobacz obecne
ZAPISY NA
KIERUNKI

Zacznij z AMA

zacznij z ama

Nakręć się na film Ucz się od najlepszych