Krzysztof Zanussi

Start / wykładowcy / Krzysztof Zanussi

Krzysztof Zanussi

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, czołowy przedstawiciel kina moralnego niepokoju. Filmami „Barwy ochronne” (1976), „Konstans” (1980) i „Kontrakt” (1980) wyznaczył – obok Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland czy Janusza Zaorskiego – kanon tego nurtu. Istotną cechą jego stylu jest często podejmowana tematyka filozoficzna i egzystencjalna o uniwersalnym wydźwięku oraz precyzyjna i czysta struktura formalna, służebna wobec podejmowanego tematu. Szczególna twórcza relacja łączyła reżysera z jego ulubionymi aktorami, którymi byli Zbigniew Zapasiewicz i Maja Komorowska.  

Wykładowca wielu szkół filmowych, m. in. PWSFTviT w Łodzi i WRiTV UŚ w Katowicach oraz National Film School w Wielkiej Brytanii. Doctor honoris causa licznych uczelni krajowych i zagranicznych. Reżyser teatralny, pracujący m. in. w Mediolanie, Palermo, Bonn, Krakowie, Bremie i Bazylei. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Od 1980 kierownik artystyczny zespołu, a następnie dyrektor Studia Filmowego Tor. W latach 1971-83 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1987 członek Komitetu Kinematografii. Autor licznych książek o tematyce filmowej, między innymi sześciu tomów „Scenariuszy filmowych”. Członek PEN-Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1990 został wybrany prezydentem Europejskiej Federacji Realizatorów Audiowizualnych. Konsultant Papieskiej Rady do Spraw Kultury w Watykanie, były wiceprzewodniczący Rady Programowej Telewizji Polskiej, były prezydent Stowarzyszenia EUROVISIONI. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, od 2011 w zarządzie Akademii. Od 2015 przewodniczący Rady Programowej AMA FILM ACADEMY.
Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. Otrzymał m. in. Złotego Lwa na MFF w Wenecji za „Rok spokojnego słońca” (1984), nominacje do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale za „Bilans kwartalny” (1975) oraz do Złotej Palmy w Cannes za „Życie rodzinne” (1970), „Spiralę” (1978) i „Constans” (1980). Nagradzany na międzynarodowych festiwalach w Tokio, Rotterdamie, Rzymie, Locarno, Moskwie, Montrealu i Chicago. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

AMA FILM ACADEMY 2016

Filmografia

Poznaj filmografię wykładowcy na:

KRZYSZTOF ZANUSSI O FILMIE

SHOWREEL AMA 2016

zajęcia

Krzysztof Zanussi prowadzi zajęcia na kierunkach:

Ucz się w AMA!

Zobacz obecne
ZAPISY NA
KIERUNKI

Zacznij z AMA

zacznij z ama

Nakręć się na film Ucz się od najlepszych