Andrzej Chyra

Start / wykładowcy / Andrzej Chyra

Andrzej Chyra

Jeden z najpopularniejszych i najzdolniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Punktem zwrotnym w jego karierze okazał się „Dług” (1999) Krzysztofa Krauzego, w którym Chyra stworzył rolę demonicznego Gerarda Nowaka, będącego uosobieniem transformacyjnych lęków. Do najważniejszych ról aktora należy zgorzkniały Dawid w „Symetrii” (2001) Konrada Niewolskiego; Dzieciak, przewodnik po nastrojowym, lirycznym świecie „Tulipanów” (2004) Jacka Borcucha oraz ojciec „Małej” w „Zmruż oczy” (2003) Andrzeja Jakimowskiego.

Absolwent Wydziału Aktorskiego (1987) i Reżyserii (1994) warszawskiej PWST. Sukces „Długu” zaowocował szeregiem niepokojących, okrutnych, a rzadziej – zagubionych postaci, w które aktor wcielił się na początku swojej zawodowej drogi. Należy do nich bezwzględny Lucjan, tytułowy bohater „Komornika” (2005) Feliksa Falka. Znany jest z ról ubeków („Mistyfikacja”) i alkoholików („Wszyscy jesteśmy Chrystusami”). W jego dorobku nie brakuje jednak bohaterów jednoznacznie pozytywnych („Wszystko co kocham”, 2009, Jacka Borcucha). Chyra jest obsadzany w rolach dramatycznych, takich jak porucznik Jerzy w „Katyniu” (2007) Andrzeja Wajdy lub zmagający się z własną seksualnością ksiądz w filmie „W imię…” (20013) Małgorzaty Szumowskiej. W jego filmografii są jednak też komedie („Pieniądze to nie wszystko”, 2001, reż. Juliusz Machulski) i filmy familijne („Magiczne drzewo”, 2008, reż. Andrzej Maleszka).
Trzykrotnie zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za „Dług”, „Komornika” i „W imię…”), a także Polską Nagrodę Filmową Orzeł („Dług”, „Komornik”).
Ceniony i nagradzany również za role w spektaklach Teatru Telewizji i w teatrze. Związany z warszawskim Teatrem Rozmaitości, a od 2008 z Nowym Teatrem.

Filmografia

Poznaj filmografię wykładowcy na:

zajęcia

Andrzej Chyra prowadzi zajęcia na kierunkach:

Ucz się w AMA!

Zobacz obecne
ZAPISY NA
KIERUNKI

Zacznij z AMA

zacznij z ama

Nakręć się na film Ucz się od najlepszych